3 (knižné) tipy na zvýšenie investičnej hodnoty vašej domácnosti

Ako sme sa tento týždeň dozvedeli, knihy sú doménou bohatých, a tak vám dnes ponúkam 3 tipy, čím si to svoje domáce bohatstvo ešte zvýšiť.

Tipy sú určené pre tých, ktorí nemajú veľa času čítať, ale keď sa na to už raz dajú, chcú knihu, ktorú len tak rýchlo z rýchlo z ruky nepustia. Pre ľudí s ADHD, ktorí potrebujú záplavu stimulov. Pre matky, ktoré nemajú mentálnu kapacitu na odbornú alebo príliš intelektuálne náročnú literatúru, ale ani chuť zabíjať si zostávajúce mozgové bunky niečím ako Farma v literárnej podobe. Pre ľudí, ako som ja. Pre ľudí so zmyslom pre dobrodružstvo.

1. Mona Awad – Bunny

    Je to strašidelný horor? Je to temná satira? Je to všetko!

    Keď som na dovolenke zistila, že neuveriteľné sa stáva skutočným a ja budem mať priestor si aj čítať, ale na túto možnosť som nebola zbalená, vybrala som sa do kníhkupectva a táto kniha na mňa doslova kričala z poličky. “Zober si ma, zober si ma!” Čo ti hrabe, krikľavoružová obálka s názvom Bunny? Vyzerám, že moje stredné meno je Barbie? Najskôr som vytrvalo odmietala a hľadala niečo iné. Čosi na tejto knihe ma však stále ťahalo naspäť. “Nebudem sa teda pretláčať s osudom, zoberiem ju,” rezignovane som si povzdychla a zobrala knihu k pokladni. A dobre som spravila. Za dva večery som knižku zhltla a márne som zvyšok dovolenky dúfala, že nájdem rovnako pútavý obracač stránok.

    2. Silvia Moreno-Garcia – Mexican Gothic

      Môj predchádzajúci knižný tip mi pripomenul knihu, ktorú som čítala pár rokov dozadu. Upútala ma jej obálka v obchode a vlastne len kvôli tomu som si ju kúpila. Na rozdiel od Bunny je Mexická gotika oficiálne horor. Nie nejaký brutálne strašný, ale dá vám šancu na príjemné zimomriavky. Má to vlastne nielen napätie a mystično, ale aj nejakú tú romantiku. Fajn kniha na sychravé jesenné večery, také to halloweenske čítanie. Ale schválne vám nepoviem viac.

      3. Stuart Turton – Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej

      Ok, začínam vidieť vzorec vo svojich výberoch. Aj túto knihu som si vybrala na základe obálky. A neoľutovala som. A áno, aj toto je napínavý psychologický mysteriózny román. Je to vlastne detektívka z prostredia anglického vidieka, ale verte mi, takú ste ešte nečítali. Viem si predstaviť, že takto nejako môžu vyzerať divoké sny Hercula Poirota.

      Asi ste si všimli, že som sa oblúkom vyhla popisu deja. Ja viem, ja viem, aj ja mám radšej, keď mi na obálke knihy ponúknu výcuc, o čom kniha je. To rozhodne, či si ju nakoniec kúpim. Ale tu nie sme v kníhkupectve. Tu sme kamoši, ktorí sa spolu bavia o knihách. Nepredávam, zdieľam svoje pocity. Čo sa páči mne, nemusí sa vám. Moje kritériá (obálka a neodložiteľnosť knihy) nemusia byť vašimi kritériami. Preto vám linky na dej pripojím a vy sa potom rozhodnete, či by sa knihy mohli páčiť aj vám. Ale ak áno, dajte mi vedieť v komentároch. Prípadne pridajte svoje tipy na neodložiteľné knihy.

      BONUSOVÝ TIP:

      Richard Rychtarech – Ostblok

      Po dopísaní tohto článku mi napadla ešte jedna kniha, ktorú som zhltla ako gelato z I Nonni. Žánrovo je inde ako tie ostatné, ale tiež som ju neodložila, kým som ju neprečítala. Aj keď trochu z iných dôvodov ako tie predošlé.

      Ako sám autor hovorí, ide o román z horšej spoločnosti. Pri jej čítaní sa u mňa striedali flashbacky na doby minulé, vízie dôb budúcich (a bohužiaľ aj prítomných) a zároveň som si hovorila, aká som bola šťastná, keď sa veľa z toho mojej detskej bublinky ani nedotklo. Túto knihu odporúčam ako beletrizovanú sondu do duše našich politikov, lebo oni v tomto vyrastali a ich bubliny boli úplne inde ako tá moja.


      Comments

      Leave a Reply

      Your email address will not be published. Required fields are marked *