Bez proteínov sa naše telo nezaobíde. Vie to každý, kto aspoň trochu dával v škole pozor, vedia to všetci fitness entuziasti, a vedia to aj marketingové oddelenia rôznych značiek. Dávať si pozor na bielkoviny je dnes v móde. Ale ako to vyzerá v praxi?
Načo sú nám proteíny?
Najskôr si dáme superrýchle vedecké okienko. Proteíny potrebujeme, aby nám fungovali a rástli svaly a aby sme tie svaly nezničili pri najbližšom výkone. Po ňom urýchľujú regeneráciu. Vyživujú naše šľachy, kožu a kosti. No a v neposlednom rade, drumroll please, pomáhajú pri spaľovaní tukov a chudnutí. A pre ten prvý a posledný dôvod dnes pomaly na každom výrobku svieti veľký nápis “VYŠŠÍ OBSAH PROTEÍNU”. Kupujte, budete štíhli a silní!
Ako väčšina populácie, aj ja chcem byť štíhla a silná. Ale v rozpore s túžbami marketingových oddelení viem čítať etikety. Viem, koľko proteínu denne potrebujem skonzumovať v danej fáze mojich tréningov a bohužiaľ, môj rozrastajúci sa zoznam alergií a intolerancií určuje, ktorý druh bielkovín mi pomôže dosiahnuť cieľ. Nestíham ich prijať v bežnej strave, a tak používam doplnky. Po ne som si bola dnes v obchode.
Srvátka to nezachráni
Aby ste rozumeli, mám silnejúcu intoleranciu o.i. na bielkovinu kravského mlieka, kazeín, sóju a histamín. Zázračne znesiem jeden typ proteínovej tyčinky s obsahom srvátky a sóje, ale tam to hasne. Možno je to tým, že musí prejsť zložitejším procesom trávenia ako jednoduchý proteínový nápoj. Neviem. V každom prípade, môžem hovädzí proteín a určité druhy vegánskych proteínov. Tu však nastáva problém.
Ako každý človek, ktorý si ráta makrá a musel obmedziť alebo vylúčiť mliečne výrobky, aj ja som s rozčarovaním zistila, že nahradiť ich vegánskymi verziami nestačí. Okrem toho, že veľa vegánskych náhrad chutí strašne, chýbajúce mliečne bielkoviny nahrádzajú tukmi. A kým 1g sacharidov alebo bielkovín má 4 kcal, 1g tuku má 9 kcal. Veľmi zjednodušene a skratkovito povedané, pol plátku vegánskeho syra nielenže chutí hnusne a máte pocit, že ste dokopy ešte nič nezjedli, ale práve ste do seba dostali minimálne toľko kalórií, ako keby ste zjedli jeden plátok normálneho syra. Satisfakcia žiadna, ale kalórie naskakujú.
Nie je proteín ako proteín
Ok, späť do obchodu. Z vyššie uvedených dôvodov idem na istotu. Hovädzí proteín. Predavač sa ma snaží prehovoriť na väčšie balenie, ale moja špajza nie je nafukovacia, takže týpek nepochodí. Skúsi inú stratégiu. “Skúšali ste už vegánsky proteín?” Beriem do ruky balenie, porovnávam zloženie a jasné, je to tu. Vegánsky proteín má 7,8g tuku /100g, hovädzí 2g /100g. Dobre, nejem to na kilá, ale gram ku gramu už v týždennom alebo mesačnom jedálničku spraví rozdiel. Predavač na mňa vyjavene pozerá: “Vy ste prvá, ktorú to zaujíma.” No bodaj by nie, keď môj denný prídel tukov je 52g. Stačí jedno nepremyslene vybrané jedlo v reštike a som vybavená.
Kúpte si extra bielkoviny!
Kúpim, čo potrebujem a idem do potravín. Rodina si dala Mekáč, takže musím uloviť vlastnú večeru. V obchode, ktorý často a rád preveruje podnety zákazníkov, majú aj hotové balené jedlá. Je neskoro, variť už nestíham (čítaj nechce sa mi, kým by som dovarila, zožrala by som od hladu aj alobal z čokolády), toto má na sebe napísané nutričné hodnoty, niečo si tu nájdem. Aha, falafel bowl! Cícer ešte môžem, hádam sa z toho neosypem. Vtom mi padne zrak vedľa. Protein bowl. Len tak zo srandy si porovnám hodnoty a nahodím do tabuliek. No nielenže má tá “proteínová” miska menej bielkovín ako tá falafelová, ale aj tuky to vystrelilo do červených výšav. To by som teda veľmi nevyhrala.
TL;DR
Čo tým chcem povedať? Čítajte etikety. Nenechajte sa oblbnúť predavačmi a obalmi, tí prd vedia o tom, aké ciele máte. Teda, pokiaľ nejaké ciele máte. Ak nie, potom si jedzte, čo len chcete.
Dobrú chuť!
Leave a Reply